header !Lesen Sie den Inhalt dieser Website auf Deutsch
header

نوشته و مقاله هاروز وحدت آلمان: روزی که آلمان به شکل کنونی درآمد

نوشته   ۱ تیر ۹۹   نویسنده: مهندس فرهاد سعادتجو   تعداد بازدید: 211

همان طور که اطلاع دارید، کشور آلمان در طول تاریخ، دچار تغییرات بسیاری شده است، که یکی از این تغییرات، وحدت آلمان و یگانگی مجدد این کشور است. در این نوشته سعی داریم این روز را توضیح دهیم و به بررسی آن بپردازیم.

روز وحدت آلمان
روز ۳ اکتبر که از سال ۱۹۹۰ در آلمان به عنوان روزی تعطیل در نظر گرفته می‌شود، روزی است که نواحی جمهوری دموکراتیک آلمان به جمهوری فدرال آلمان پیوست و باعث پیدایش آلمان کنونی شد. این روز، روزی ملی در تاریخ و تقویم آلمان است و هر ساله جشن باشکوهی در آن برپا می‌شود. ۳ اکتبر، روز باز یگانگی آلمان یا روز وحدت آلمان است.
در نوامبر سال ۱۹۸۹ با اعتراضات گسترده آلمانیان، در نیمه شرقی، دیوار برلین خراب شد و در نهایت دو نیمه از آلمان به طور یگانه به یکدیگر متصل شدند. در آن تاریخ، دولت آلمان شرقی استفعا کرد و به سبب آن، مردم به خیابان‌ها آمدند و شروع به اعتراضات گسترده کردند؛ در نهایت اعتراض آن‌ها به نتیجه رسید و دیوار برلین خراب شد.
لازم به ذکر است که آلمان غربی و آلمان شرقی به اندازه ۴۵ سال مجزا از هم بودند و با گسستن دیوار برلین، این مدت به انتهای خود رسید و دوباره دو آلمان با یکدیگر ادغام شدند.
برای بار نخست، در سال ۱۹۹۰، صدها هزار نفر در برلین در مقابل دروازه براندنبورگ و ساختمان پارلمان آلمان مشغول به جشن و پایکوبی به‌خاطر دست‌یافتن به این مهم شدند.

انتخاب روز ۳ اکتبر
شاید برای‌تان جالب باشد که چرا این روز به عنوان روز وحدت آلمان انتخاب شده است. صدر اعظم وقت آلمان غربی، آقای هلموت کول، بر این باور بود که این روز نباید با روز قدیسان (۲ نوامبر) و همچنین شب‌های کریستالی (۹ و ۱۰ نوامبر) در تاریخ یکسانی قرار گیرد. به همین دلیل هم، انتخاب روز وحدت آلمان را بر عهده سازمان هواشناسی آلمان گذاشتند تا با در نظر گرفتن شرایط آب‌وهوایی ایده‌آل، مناسب‌ترین روز این این جشن را مشخص کند. این سازمان، با بررسی‌های خود، در نهایت توانست روز ۳ اکتبر را به عنوان روز وحدت آلمان انتخاب کند. دلیل انتخاب این روز هم هوای متعادل و عالی این روز بود. به گفته سازمان ملی هواشناسی آلمان، بهترین آب‌وهوای آلمان در یک سال، برای روز ۳ اکتبر است؛ بنابراین، این روز برای جشنی به این بزرگی، روزی مناسب و ایده‌آل است.

مراسم روز وحدت آلمان
جشن‌هایی که در این روز گرفته می‌شود، با شرکت مقامات آلمانی، شکوه بیشینه پیدا می‌کند و سبب می‌شود روز وحدت آلمانیان به طور حداکثر در خاطر عموم تثبیت گردد.
یکی از نکات جذاب این جشن، برگزاری آن در شهرهای گوناگون و ایالت‌های متفاوت آلمان است. این کار به منظور جابجایی جشن‌ها در شهرهای مختلف آلمان صورت می‌گیرد. هر ساله، جشن وحدت آلمان، حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر را به سوی خود سوق می‌دهد. در سال ۲۰۱۲، این جشن در شهر مونیخ برپا شد و توانست مردمان زیادی را به سوی خود بکشد.
در انتهای این جشن‌ها، کنسرتی باشکوه برپا می‌شود و با در نظر گرفتن این کنسرت، می‌توان شور و شعف موجود در این جشن‌ها را وصف‌نشدنی در نظر گرفت.
منبع: Wikipedia


حامیان ما